خلاصه ای از وضعیت کرونا ویروس 2019 (COVID-19)

خلاصه ای از وضعیت کرونا ویروس 2019 (COVID-19)

آخرین بروزرسانی: 1398/12/11 دسته بندی: کرونا چیست

خلاصه وضعیت

این گزارش مربوط به یک وضعیت نوپدید و به سرعت پیش رونده است و درحال حاضر اطلاعات مرتبط و به روز را به محض در دسترس بودن، منتشر خواهیم کرد.

 

پیش زمینه:

این ویروس اولین بار در شهر ووهان، استان HUBEI در کشور چین شناسایی شد و اکنون در بیش از 32 منطقه در سراسر جهان که شامل ایران نیز می شود تشخیص داده شده است. این ویروس "SARS-CoV-2" نامیده شده و بیماری ناشی از آن "Coronavirus Disease 2019"  است (به اختصار: COVID-19). در 30 ژانویه 2020 کمیته اضطراری دستورالعمل های بهداشت بین المللی مربوط به سازمان بهداشت جهانی از یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی خبر داد و شرایط فرامنطقه ای را نگران کننده توصیف کرد.

منبع و چگونگی انتشار ویروس:

عامل بیماری کرونا نوعی کروناویروس است. کوروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که به صورت رایج در بسیاری از گونه های حیوانی مثل شتر، گربه، حیوانات اهلی (گاو،گوسفند و ...) و خفاش ها وجود دارند. به صورت نادر کوروناویروس های حیوانی مثل MERS-CoV  وSARS-CoV  می توانند افراد را آلوده کرده و سپس در میان مردم شیوع پیدا کنند. هر دو این ویروس ها از خانواده بتاکوروناویروس ها هستند و منبع یا خواستگاهشان خفاش هاست. توالی علائمی که در بیماران ایرانی دیده شده شبیه به چیزی است که در ابتدا در چین اتفاق افتاد. 

در مراحل اولیه بسیاری از بیماران مبتلا به COVID-19 در ووهان، با غذاهای دریایی و بازارفروش موجودات زنده ارتباط داشتند که احتمال انتقال ویروس از حیوان به انسان را مطرح کرده بود. در مراحل بعدی که به شمار مبتلایان افزوده می شد، این بیماران هیچ گزارشی از ارتباط با بازار فروش موجودات زنده نداشتند که نشان دهنده انتقال ویروس به صورت شخص به شخص در فاز بعدی بود. این نوع از انتقال (شخص به شخص) در خارج از چین از جمله در ایران و دیگر مناطق دنیا نیز گزارش شده است. مقامات رسمی چین نیز اعلام کردند انتقال شخص به شخص، پیوسته در جامعه چین در حال رخ دادن است و مقامات کشورهای دیگر هم از شیوع این ویروس در مناطق خود خبر دادند به این معنا که افراد آلوده به ویروس دقیقا مطمئن نیستند چگونه و کجا مبتلا شده اند.

موارد ابتلا به COVID-19 در ایران:

ویروس عامل COVID-19 ابتدا در شهر قم شناسایی شد. همچنین انتقال شخص به شخص ویروس در میان کسانی که با مسافران بازگشته از قم و چین تماس نزدیک داشته اند، دیده شد. در حال حاضر این ویروس در بیشتر استان های ایران دیده شده است .

شدت بیماری:

هردو ویروس MERS-CoV و SARS-CoV عامل ایجاد کننده بیماری های شدیدی در افراد جامعه هستند. در مورد COVID-19 اما هنوز تصویر بالینی کاملی وجود ندارد. شدت بیماری ناشی از این ویروس، خفیف تا شدید گزارش شده که در مواردی به مرگ نیز منجر گردیده است. اقداماتی برای گسترده کردن دامنه اطلاعات در حال انجام است و هر زمانی که داده های جدید در دسترس قرارگیرند، منتشر خواهند شد.

ارزیابی خطر:

شیوع ویروس های نوظهور بین مردم همیشه باعث نگرانی برای سلامت عمومی می باشند. خطر شیوع یک ویروس به عوامل مختلفی بستگی دارد که با 1- میزان سرعت شیوع ویروس در بین افراد 2- شدت بیماری ناشی از ویروس و 3- ابزارهای پزشکی که برای کنترل اثر این ویروس وجود دارند(واکسن،دارو و...) ارزیابی می شود. نکته حائز اهمیت این است که این ویروس عامل بیماری ای است که می تواند منجر به مرگ گردد و انتقال آن به صورت پیوسته و شخص به شخص در حال رخ دادن است. عوامل ذکر شده دو شرط از سه شرط پاندمیک شدن را دربر می گیرند. همچنان که این ویروس کشورهای بیشتر و بیشتری را درگیر می کند، جهان به شرط سوم پاندمیک شدن که همان شیوع جهانی ویروس است نزدیک تر می شود. پتانسیل شیوع ویروس COVID-19 در بین افراد یک جامعه هم در جهان و هم در ایران بالاست ولی میزان خطر ابتلا برای هر فرد، به مواجهه فرد با ویروس بستگی دارد. در شرایط کنونی افراد خاصی احتمال ابتلای بالاتری خواهند داشت به طور مثال: کادر درمانی که از بیماران مبتلا به COVID-19 مراقبت می کنند و دیگر افرادی که با فرد آلوده به ویروس تماس نزدیک داشته اند. به هر حال باید توجه داشت که شرایط کنونی جهان به سوی پاندمیک شدن پیش می رود و در صورت بروز پاندمی ،ارزیابی خطر، متفاوت از نکات ذکر شده در بالا خواهد بود.

چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟

احتمالا موارد بیشتری از مبتلایان شناسایی خواهند شد. انتقال شخص به شخص همچنان اتفاق خواهد افتاد. فراگیرشدن انتقال COVID-19 در ایران منجر به مراقبت از تعداد زیادی از افراد مبتلا خواهد شد. مدرسه ها، مهدکودک ها، ادارات و محل های کار و جاهای دیگری که تجمعات انبوه دارند، غیبت افراد را تجربه می کنند. سیستم های مراقبتی پر شده،تعداد افراد بستری در بیمارستانها رو به افزایش میگذارد و دیگر زیرساخت های ویژه مثل مراجع اجرای قانون،خدمات فوریت های پزشکی و سیستم حمل و نقل هم تحت تاثیر قرار خواهندگرفت.در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت در برابر COVID-19 وجود ندارد و هیچ دارویی هم برای درمان آن تایید نشده است. مداخلات غیردارویی مهم ترین استراتژی پاسخ خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم که:

 همه می توانند با ایفای نقش خود به ما کمک کنند که به درستی به این تهدید پاسخ دهیم. در حال حاضر فصل تشدید انفلوانزا و بیماری های تنفسی است. ما  واکسن انفلوانزا و اقدامات پیشگیری کننده هر روزه را برای جلوگیری از انتقال میکروب ها و نیز مصرف داروهای ضد ویروس را در صورتی که با دستور پزشک باشد، توصیه می کنیم. اگر شما عضوی از کادر درمانی هستید مراقب افرادی که اخیرا به چین یا قم یا دیگر نقاط پر خطر دیگر سفر کرده اند و علائم تنفسی و تب دارند، باشید.

اگر عضو کادر درمان یا پاسخگوی سلامت عمومی هستید و از بیماری که به COVID-19 مبتلاست مراقبت می کنید لطفا از خود مواظبت کرده و از پروتکل های کنترل عفونت پیروی کنید.

اگر در چین ، قم یا سایر شهرهای آلوده بوده اید و یا در 14 روز گذشته با فردی که مبتلا به COVID-19 بوده است مواجهه داشته اید، فعالیت و تحرک خود را محدود کرده و از دستورالعمل ها پیروی کنید.

همکاری شما برای کند کردن روند شیوع ویروس الزامیست.

اگرعلائم COVID-19 را در خود مشاهده کردید با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان علائم، تاریخ مسافرت، و یا تماس نزدیک خود با فرد مبتلا به COVID-19 قرار دهید.