بیماری کرونا در کودکان

بیماری کرونا در کودکان

آخرین بروزرسانی: 1398/12/12 دسته بندی: کرونا در گروه های خاص

آیا کودکان در مقایسه با سایر افراد جامعه بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند؟ چگونه می توان از عفونت جلوگیری کرد؟

خیر، شواهدی مبنی بر حساسیت بیشتر کودکان وجود ندارد. حقیقت، بیشتر موارد قطعی ابتلا به کرونا در دنیا، در بزرگسالان گزارش شده، اگرچه ابتلا در کودکان و حتی نوزادان نیز گزارش شده است.  همچنین بر اساس اطلاعات موجود، در همه گیری های پیشین سایر ویروس های خانواده کوروناویروس ها، از جمله ویروس سارس (SARS-CoV) و ویروس مرس (MERS-CoV)، نیز ابتلای کودکان نسبتا ناشایع بوده است.

به منظور جلوگیری از عفونت در کودکان لازم است اقدامات پیشگیرانه از جمله شستن مکرر دست ها با آب و صابون یا محلول های شست و شوی دست بر پایه الکل، دوری کردن از افراد بیمار و نیز انجام به موقع واکسیناسیون مورد توجه باشد.

آیا تظاهرات بالینی کرونا در کوکان با بزرگسالان تفاوت دارد؟

در موارد کمی که کرونا در اطفال چینی گزارش شده است، علائم سرماخوردگی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه شایع ترین علائم بوده اند. علائم گوارشی (اسهال و استفراغ) حداقل در یک کودک مبتلا به کرونا گزارش شده است. این گزارشات محدود حاکی از آن است که کودکان عمدتا دچار علائمی خفیف می شوند و اگرچه عوارض شدیدی مانند سندروم زجر تنفسی حاد و شوک عفونی در آن ها گزارش شده است اما نادر هستند.

آیا خطر بیماری شدید، ناتوانی یا مرگ و میر ناشی از کرونا در کوکان بیشتر از بزرگسالان است؟

تا به امروز گزارشات کمی در مورد پیشامدهای بالینی در کودکان مبتلا به کرونا موجود است. این گزارشات نشان می دهند کودکان عمدتا دچار علائمی خفیف می شوند و اگرچه عوارض شدیدی مانند سندروم زجر تنفسی حاد و شوک عفونی در آن ها گزارش شده است اما نادر هستند. با این حال مانند سایر درگیری های تنفسی، گروه های خاصی از کودکان از جمله کودکان با سابقه بیماری زمینه ای در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت شدید هستند.

آیا درمانی برای کودکان مبتلا به کرونا وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی برای کرونا توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) توصیه نشده است. برای درمان این بیماری باید به سرعت اقدامات پیشگیرانه در مراقبت از بیمار انجام شود و عوارض ناشی از بیماری به صورت حمایتی درمان شوند.

جهت جلوگیری از گسترش عفونت های تنفسی، کودکان و والدینشان باید اقدامات پیشگیرانه را از جمله رعایت آداب سرفه، شستن مکرر دست ها با آب و صابون یا محلول های شست و شوی دستِ بر پایه الکل و انجام به موقع واکسیناسیون انجام دهند.