توصیه های لازم برای پرستاران و پزشکان مراکز تشخیص و درمان سرطان

توصیه های لازم برای پرستاران و پزشکان مراکز تشخیص و درمان سرطان

آخرین بروزرسانی: 1398/12/12 دسته بندی: کرونا و کادر درمان

توصیه های لازم برای پرستاران و پزشکان مراکز تشخیص و درمان سرطان

در همه شرایط، لازم است سود و زیان هر نوع مداخله تشخیصی یا درمانی در شرایط کنونی به خود بیمار (و در صورت رضایت وی به خانواده بیمار) توسط پزشک یا تیم درمانگر توضیح داده شود. جهت شروع یا ادامه اقدامات تشخیصی یا درمانی برای هر بیمار به صورت فردی (Individual)، لازم است تصمیم گیری و برنامه ریزی برای قدم بعدی به صورت تصمیم گیری گروهی و مشترک (Shared Decision Making) صورت گیرد.

لازم است خدماتی که جنبه غربالگری دارند در شرایطی که فرد خدمت گیرنده، علامت دار نیست، به تعویق بیافتند.

جراحی

  • با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بندهای بالا، لازم است جراحی های علاج بخش (Curative) در صورتی که سود حاصل از آنها بسیار بالاتر از زیان احتمالی ناشی از عفونت کورونا و یا تعویق درمان باشد، به روال معمول برنامه ریزی و انجام گردد اما ملاحظات مرتبط با عفونت های پس از جراحی با دقت بیشتری در نظر گرفته شود.
  • با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بندهای بالا، در خصوص جراحی های تسکینی (Palliative) در صورتی که درمان جایگزین کم خطرتری وجود داشته باشد و کیفیت زندگی و بقای بیمار به مخاطره نیفتد، تعویق آن توسط پزشک درمانگر و با در نظر گرفتن ملاحظات بیمار، مد نظر قرار گیرد.

توصیه هایی در خصوص پیگیری بیماران و روند شیمی درمانی و رادیوتراپی

سایر اقدامات مراقبتی

  • با لحاظ کردن همه موارد ذکر شده در بندهای بالا، ویزیت بیماران برای تجویز نسخه شیمی درمانی و ارزیابی از نظر امکان انجام شیمی درمانی (شامل بررسی پرفورمنس یا آزمایش) به یک ویزیت محدود شود.
  • در مواردی که امکان پذیر باشد، پزشکان و پرستاران و تیم درمانگر، از ظرفیت فضای مجازی برای اطلاع رسانی علائم بیماری خود یا آزمایش ها و ارزیابی های تصویربرداری استفاده کنند تا رفت و آمد بیمار کاهش یابد.
  • استفاده از ماسک و دستکش برای پرستاران و پزشکان شاغل در مراکز تشخیص و درمان سرطان ضروری است. 
  • پرستاران در بخش شیمی درمانی سرپایی یا بستری که در تماس نزدیک و اجتناب ناپذیر با بیماران هستند ترجیحا از لباس یا گان مناسب، ماسک N95 و عینک استفاده نمایند.
  • در خصوص شرایط پیوند مغز استخوان، لازم است بالاترین سطوح محافظتی برای کارکنان و بیماران در نظر گرفته شود.
  • در هر مراجعه بیمار، به علائم مشکوک توجه و تب بیمار اندازه گیری شود.
  • در صورت بروز علائم مشکوک به عفونت کوروناویروس در بیماران، به ویژه تب و سرفه، انجام شیمی درمانی لغو و مشاوره های لازم در اولین فرصت صورت گیرد و مطابق آخرین ویرایش فلوچارت تشخیص و درمان بیماری COVID-19 در سطوح ارائه خدمات سرپایی و بستری عمل شود.
  • در هر مراجعه بیمار جهت شیمی درمانی، علاوه بر تعداد و درصد نوترفیل ها (ANC) به عدد لنفوسیت ها و لنفوپنی احتمالی توجه شود و در صورت شک به ابتلا به کورونا ویروس مطابق آخرین ویرایش فلوچارت تشخیص و درمان بیماری COVID-19 در سطوح ارائه خدمات سرپایی و بستری عمل شود.