انگ اجتماعی مرتبط با بیماری کرونا

انگ اجتماعی مرتبط با بیماری کرونا

آخرین بروزرسانی: 1398/12/11 دسته بندی: کرونا و سلامت روان

در حال حاضر در همه جای دنیا اکثر افراد در رابطه با این بیماری نگران هستند. ترس و اضطراب می تواند منجر به انگ اجتماعی به سمت چینی ها و یا اهالی قم و سایر شهرها با شیوع بالاتر بیماری شود. انگ و تبعیض می تواند هنگامی که افراد با بیماری های عفونی مانند کرونا درگیر می شوند، در ارتباط با جمعیت و یا یک ملیت خاص، حتی درصورتی که همه ی افراد در آن جمعیت در معرض ابتلا به آن بیماری نباشند، اتفاق بیفتد.

انگ اجتماعی می تواند با ایجاد ترس و عصبانیت بر علیه افراد عادی، به هر کسی صدمه بزند و مشکلاتی در این راستا ایجاد کند. ما می توانیم با انگ ناشی از کورونا مقابله کنیم و با ایجاد حمایت اجتماعی به صدمه نزدن به دیگران کمک کنیم. همچنین باید این حقیقت را ترویج دهیم که چینی یا آسیایی بودن نمی تواند شانس ابتلا یا انتقال بیماری کرونا را افزایش دهد.

ویروس ها نمی توانند هدف های خود را از میان جمعیت خاص یا قبیله، نژاد و یا پیشینه ی خاصی برگزینند.

چینی های مقیم کشورهایی غیر از چین ممکن است به دلیل دوستان و خویشاوندان خود که در چین زندگی می کنند، نگران یا مضطرب باشند و این ترس و اضطراب در مواجهه با انگ اجتماعی، تشدید می یابد. حمایت های اجتماعی در زمان اپیدمی می تواند در غلبه بر این ترس ها کمک کند.

افرادی که بیش از 14 روز است که از چین، قم و سایر شهرهای آلوده برگشته اند و علامتی ندارند آلوده به ویروس نیستند و ارتباط با آن ها سبب انتقال ویروس نخواهد شد.

افرادی که برای کمک به مناطقی که اپیدمی COVID-19 در آنجا حال رخ دادن است مسافرت می کنند، سرویس ارزشمندی را برای همه ی افراد انجام می دهند تا این بیماری گسترش نیابد.

کمک به مقابله با اپیدمی می تواند از نظر روانی و احساسی چالش برانگیز باشد.

روابط عمومی ها و سازمان های سلامت همگانی نیز می توانند به مقابله با این انگ اجتماعی کمک کنند:

ایجاد آرامش و محیطی امن برای افرادی که به دنبال درمان هستند و کسانی که در معرض هر گونه ارتباط تماسی بوده اند.

اطلاع به موقع از خطر یا نبود خطر ناشی از ارتباط با محصولات، مردم و مکان های آلوده

افزایش اگاهی در ارتباط با COVID-19 بدون بالا بردن میزان ترس عمومی

انتشار اطلاعات درست از چگونگی انتشار ویروس

صحبت کردن در مزمت رفتار منفی که شامل بیانیه های منفی از طریق رسانه های اجتماعی در ارتباط با گروهی از مردم یا جداسازی  افرادی که هیچ خطر اضافه ای از طریق کارهای روزمره ایجاد نمی کنند، می باشد.

نکاتی برای عموم:

در ارتباط با تصاویری که انتشار می یابد هوشیار باشید. اطمینان پیدا کنید که آن ها کلیشه های رایج در جامعه را تقویت نمی کنند.

با گروه هایی که دچار انگ اجتماعی شده اند از طریق اخبار رسانه ها و رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کنید.

نیاز برای حمایت های اجتماعی از افرادی را که از چین، قم و سایر شهرهای الوده برگشته اند و یا افرادی که برای دوستان و اقوام خود که در نواحی درگیر اپیدمی هستند نگران اند، منتشر کنید.